Výlet do České Skalice
Pátek
21.4.2006 v 15:20 hodin se sešel oddíl Pípy a Terky na nádraží. 15:35 jsme odjížděli na vejked do České Skalice. Rychle se rozloučit s rodiči a nasedáme. Malým motoráčkem jsme dojeli do Rosic na Labem a dále autobusem do Hradce Králové. Zanedlouho jsme už byli v České Skalici. S Radkem, který na nás čekal na nádraží jsme došli do skautské chaty. Pěkně umístěná základna na okraji Skalice. Před chatou se rozprostíral plácek na hraní her a pod chatou hučel splav. K večeru jsme se šli projít a podívat po městě. Viděli isme muzeum, sochu a školu Boženy Němcové, kterou navštěvovala. Po návratu na chatu jsme snědli zásoby z domu. Okolo půl desáté přijel Malý Mop který nám dovezl to co jsme zapomněli doma Povídali jsme si dlouho do noci a pak hurá do postýlek připravit se na náročnou sobotu.
Sobota
Děti se probudily velmi brzy a tak jsme ranní rozcvičku provedli formou her na plácku před chatou. Mezi tím se Pípa s Terezkou vydali pro čerstvý chléb . Po výborné snídani naše kroky zamířili na procházku údolím až na Ratibořický zámek. První zastávka byla u pramene kde jsme se ve slunném počasí osvěžili. Jak nezničitelná jednotka odvážných jsme pokračovali dále. Na obzoru se objevil zámek svoji krásou okouzloval široké okolí. Chvilku jsme se slunili na lavičkách a v 10 hodin šli na prohlídku zámku. Hned po prohlídce jsme zamířili do Babiččina údolí. Počasí nám velice přálo, a tak prohlídka mlýna a Starého Bělidla byla okouzlující. Cvak fotografie u sochy Babičky a hurá na oběd . . . . . .obědovou přestávku jsme si udělali u Viktorčina splavu. Po vydatném obídku jsme zamířili na zříceninu Rýzmburk kde jsme si zahráli hru s pohádkovými bytostmi. A hurá zpátky. Na starém bělidle jsme si dali malé občerstvení. Cestou si pro nás vedoucí připravili hru s čísly, při které jsme se náramně bavili. Po příchodu na chatu následoval malý odpočinek a příprava večeře. Při osobním volnu si každý našel svou zábavu. Unaveni z celodenního výletu zalezli jsme do spacáku a usnuli.
Neděle
Brzy jako v sobotu jsme nevstávali, ale rozhýbáni těl proběhlo stejně pomocí her a padáku. Šikovnost našich ručiček jsme si vyzkoušeli na hře s kostičkami. Pak si zabalit batohy a na vlakové nádraží a domu. Na nádraží ve Slatiňanech na nás čekali rodiče .
Historie a zajímavosti našeho výletu
Ratibořice - zámek barokní - zámek
Na místě dnešního zámku a hospodářského areálu stávala středověká tvrz Vaňka ze Žampachu, uváděná v roce 1388, avšak již v roce 1534 pustá. Vavřinec Piccolomini, majitel Náchoda, tu postavil v roce 1708 barokní zámek kosodélného tvaru, zachovaný v jádru nynější stavby. Ve 2. polovině 18. století k zámku přistavěno dlouhé jednopatrové křídlo s pokoji pro hosty, byty služebnictva, kuchyní a stájemi. Vlastníkem Ratibořic se stal v roce 1792 kuronský vévoda Petr a roku 1800 jeho dcera Kateřina Vilemína, vévodkyně zaháňská "paní kněžně"z Babičky, přítelkyně kancléře Metternicha. Zámek dala přestavět empírově na své letní sídlo. Roku 1813 se tu sešli s Metternichem ruský car Alexandr I. a pruský král Bedřich Vilém III. k jednáním o koalici proti Napoleonovi. Své sídlo Kateřina Vilemína obklopila přírodním parkem, sahajícím od České Skalice až k Rýzmburku. Po roce 1842 zámek upraven pseudorenesančně, znovu mu však byl vrácen empírový vzhled. Poslední majitelé Schaumburg-Lippe drželi Ratibořice do roku 1945. Prostá patrová budova s valbovou střechou, nápadná jen nástavbou úzkého střešního altánu se šesti komíny. Ve dvou zámeckých podlažích je po 9 místnostech sdružených kolem vstupních síní (přijímajících hal). Na místě hospodářských budov, které stávaly v blízkosti zámku, je od roku 1811 park s rybníčkem. V místě dnešního skleníku bývalo panské bělidlo, zružené v roce 1830. V přízemí zámku instalovány památky na Boženu Němcovou a její dílo Babičku. V místnostech zámeckého patra provedena obnova prostředí, v němž žila jedna z postav díla Babičky - "paní kněžna". Původními materiály z doby kolem roku 1820 se vytváří prostředí tehdejší bohaté šlechty. Odpovídá tomu malba stěn a stropů, zařízení, nábytek, obrazy, lustry, jídelní porcelán, hodiny, hudební nástroje apod. Za přijímací halou následuje pokoj pro hosty, knihovna a kulečníkový sál, jídelna zvětšená o přípravnu, hudební salón, sál tří císařů, salón a vedle ložnice "paní kněžny", pokoj schovanky - komtesy a místnost komorné. Menší anglický park.Bezbariérový přístup do přízemí zámku a parku.
Staré Bělidlo - zámek
Roubená chalupa postavená mlynářem Ludrem v roce 1797 u náhonu nedaleko Viktorčina splavu. Bělidlo je vybaveno dobovým zařízením.
Rýzmburk - hrad
Založen kolem roku 1300 pány erbu třmene, jimž patřil až do počátku 15. století Po roce 1544 přestavěn renesančně Bernardem Žehušickým z Nestajova, opuštěn kolem roku 1600; z velké části rozebrán při stavbě ratibořického zámku.Rozlehlé neurovnané hradiště, oddělené od planiny příčnou roklí a příkopem, v jehož západní části zbytky podsklepené brány. Po obvodu zejména na severu a západě vysoké zbytky hradby a valeně klenutých sklepů.
Vloženo : 02.05.2006 - 18:57 Autor : Malej Mopadži
Fotky k článku
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Forum k článku
Vložit novou reakci k článku
V poho lidi . . . v poho akce Děkuji Pípě a Terezce že nás vzali sebou byl to přijemně stravený vejkend a rád pojedu na další. děkuji | Reagovat |
RE: V poho lidi . . . v poho akce No pokud si vypneš budíček na svém mobilním telefonu, tak o tom budeme přemýšlet....;-) |